Úvod Pobočky Praha - Budějovická Poporodní diastáza

Poporodní diastáza

Co je to diastáza?

Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů v místě vazivového pruhu (linea alba), který se nachází mezi bříšky přímého břišního svalu.

Nejčastěji dochází k rozestupu přímých břišních svalů na úrovni pupku (52%) a nad pupkem (37%). Méně často se diastáza objevuje i pod pupkem (11%).

Jak vzniká poporodní diastáza břišních svalů?

V těhotenství je diastáza přirozený jev. Vlivem zvyšování nitrobřišního tlaku při růstu plodu se levá a pravá strana přímého břišního svalu postupně rozestoupí. V důsledku soustavného napínání vaziva do stran a působení tlaku na vazivový pruh (linea alba) dochází k rozšíření prostoru mezi přímými břišními svaly – rozestup přímých břišních svalů.

Po porodu by se prostor mezi přímými břišními svaly měl přirozeně stahovat. Pokud je vazivo a břišní svalstvo oslabené, nemusí se tak stát. A je třeba situaci řešit fyzioterapií.

Jaké jsou rizikové faktory přispívající ke vzniku břišní diastázy?

  • rychlý nárůst hmotnosti během těhotenství
  • porody v krátkém časovém horizontu po sobě
  • mnohočetné těhotenství
  • oslabení břišní stěny již před otěhotněním
  • syndrom kloubní hypermobility (zvýšená volnost vazivové tkáně)

Jak může pomoci fyzioterapie?

Fyzioterapie je velmi nápomocná při léčbě poporodní diastázy. Navržení tréninku svalů pánevního dna a hlubokých břišních svalů může podpořit redukci rozestupu přímých břišních svalů. Úspěch léčby závisí na míře rozestupu. Pokud je rozestup příliš velký, je možné chirurgické řešení.

Jak terapie probíhá?

Na úvod je prováděno ultrazvukové vyšetření funkce svalů pánevního dna (abdominální přístup) a měření velikosti rozestupu přímých břišních svalů ve 4 liniích. Dále jsou prováděny speciální testy pro vyhodnocení stability břišní stěny, kdy je sledován výskyt „stříšky“ mezi přímými břišními svaly tzv. bulging. Na základě provedeného vyšetření je sestaven trénink.

Faktory podporující terapii:

Vhodný trénink břišních svalů před těhotenstvím

Výběr vyhovujícího spodního prádla poskytujícího podporu

Redukce nadváhy

Prevence vysokého váhového přírůstku během těhotenství

Podpůrný pás v době těhotenství

Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje poradu s lékařem.

Nejvhodnější metodu léčby nebo výběr pomůcky doporučí lékař při komplexním vyšetření.


Procedura dostupná na pobočkách

Naši partneři