Ultrasonografie je neinvazivní způsob zobrazení tkání lidského těla. Sonda přístroje vysílá mechanické vlny a po jejich průchodu tkáněmi lidského těla je opět přijímá. Přístroj převádí získaný signál do grafické podoby, kterou lze sledovat na monitoru. Základem ultrasonografie je echogenita (reflektivita - schopnost tkáně působit odrazy). Nejsilnější odrazy mají plochy s vysokým obsahem kolagenu (svaly, šlachy, pouzdra orgánů), jsou hyperechogenní - světlé. Naopak plochy s nízkým obsahem kolagenu nebo tuku odrážejí ultrazvukové vlny slabě, jsou hypoechogenní - tmavé.
Pro vyhodnocení funkce svalů pánevního dna je používána konvexní sonda.Vyšetření umožňuje zobrazení struktur pánevního dna i samotnou aktivaci svalů. Hodnotí se zejména schopnost svalů pánevního dna vyvolat při kontrakci zdvih báze močového měchýře. Tento pohyb báze močového měchýře je vizualizací aktivity svalů pánevního dna – tzv. „lift-aspect“.
Vyšetřuje se aktivita svalů vleže na zádech a vestoje. Hodnotí se délka svalové kontrakce, velikost „lift-aspect“, schopnost reagovat na náhle zvýšený nitrobřišní tlak (kýchnutí, zakašlání) a relaxace (uvolnění) svalů.
V případě dysfunkce svalů pánevního dna lze ultrazvuk využít i během terapie jako biofeedback – zpětnou vazbu správné aktivace svalů.