Reflux je zpětný chod žaludečního obsahu spolu s trávicími šťávami do jícnu. V určité míře jde o normální jev, ke kterému dochází denně u každého člověka. Refluxní choroba jícnu vzniká v případě, že jednotlivá epizoda refluxu trvá delší dobu a opakuje se častěji, než je obvyklé. Prodlužovaný kontakt sliznice jícnu se žaludečními šťávami může vést k podráždění a rozvoji příznaků refluxní choroby jícnu, z nichž nejtypičtější je „pálení žáhy“.
Příznaky refluxu se dělí na jícnové a mimojícnové. Pyróza neboli „pálení žáhy“ je nejčastějším jícnovým projevem návratu žaludečního obsahu, který se manifestuje bolestí za hrudní kostí. Obsah žaludku je schopen pronikat až do horních a dolních cest dýchacích (ve formě aerosolu), kde dráždí sliznici. V takovém případě se jedná o mimojícnový reflux. Vlivem opakovaného dráždění se sliznice dýchacích cest může stát citlivější a náchylnější k zánětu.
Uvedené příznaky mohou souviset s refluxní chorobou jícnu, ale mohou souviset i s dalšími onemocněními. Je proto důležité před zahájením fyzioterapie navštívit odborníka k vyloučení dalších možných příčin „pálení žáhy“.
Jícnové příznaky:
Mimojícnové příznaky:
Hlavní příčinou refluxu je oslabení dolního jícnového svěrače, který neplní plně svou funkci. Jednotlivé refluxy se pak vyskytují častěji a mají delší trvání (10-60 s). Vlivem častého návratu žaludečního obsahu do jícnu může dojít k nepoměru mezi agresivními faktory a obrannými mechanismy a rozvinout se tak příznaky spojené s podrážděním sliznice jícnu. Hlavními rizikovými faktory jsou kouření, obezita a přítomnost brániční kýly.
Bránice je sval, který se podílí nejen na dýchání a trupové stabilizaci, ale má funkci i jako zevní jícnový svěrač. Pravidelný trénink bránice, pomáhá zmírnit projevy refluxní choroby jícnu. Aby mohla bránice správně pracovat, je třeba upravit dechový stereotyp. Pro kvalitu dýchání je důležité správné držení těla, které umožňuje rozvíjení hrudníku a podporuje aktivitu bránice.
Nejdříve je provedeno komplexní vyšetření, které je zaměřeno na rozvíjení hrudníku, přítomnost funkčních blokád a celkové držení těla. Terapie je věnována hlavně technikám na protažení a uvolnění hrudníku, správnému dechovému stereotypu a tréninku s pomůckou Threshold.
Pro více informací o dechové rehabilitaci pokračujte na Fyzioterapie dýchacích svalů.
Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje poradu s lékařem.
Nejvhodnější metodu léčby nebo výběr pomůcky doporučí lékař při komplexním vyšetření.