Úvod Blog Průběh léčby: Ultrazvuková terapie

Průběh léčby: Ultrazvuková terapie

Jak procedura probíhá? 

Pro přenos mechanického vlnění je třeba během aplikace použít kontaktní medium - sonogel. Při subaqualním provedení je pro tento účel využívána voda. Během terapie může být pociťováno mírné teplo, avšak u většiny klientů není pociťováno nic konkrétního.

Aplikace ultrazvukové terapie může být provedena několika způsoby. Nejvhodnější typ ošetření je zvolen dle lokality a velikosti ošetřovaného místa.

  • Statická aplikace
    • Nejčastěji využívaná metoda. Speciální bezobslužná hlavice je upevněna k ošetřovanému místu. Plocha hlavice je rozdělena do několika oddílů, které se postupně vypínají a zapínají.
  • Dynamická aplikace
    • Hlavicí je prováděn pomalý spirálovitý pohyb po požadované oblasti. Vhodné pro ošetření větších ploch a oblastí s nerovným povrchem.
  • Subaqualní aplikace
    • Ošetřovaná oblast a hlavice jsou ponořeny pod vodou. Tato metoda je vhodná pro oblasti s nerovným povrchem a hůře přístupná místa jako například drobné klouby rukou.
 

Jaká jsou doporučení pro optimální účinek léčby?

Pro maximální účinek terapie při léčbě bolesti pohybového aparátu je důležité dodržovat zásady správného držení těla a zaměřit se na ergonomii pracovního prostředí. Pro podporu účinku svalového uvolnění je možné využít kineziotaping, který lze na vyžádání aplikovat přímo na oddělení elektroléčby. Velmi prospěšné je také začlenit vhodnou pohybovou aktivitu nebo pravidelně provádět cvičení, které bylo navrženo fyzioterapeutem během individuální léčby přímo pro Vás. Pokud preferujete pokračovat ve cvičení pod dohledem fyzioterapeuta, máme pro Vás řešení v podobě skupinového cvičení nebo soukromých individuálních terapií. V případě potíží v oblasti dolní končetiny je vhodné zvážit pozitivní vliv stélek do bot na správnou funkci chodidla.

Nejvhodnější metodu terapie nebo výběr pomůcky Vám doporučí lékař při komplexním vyšetření.

Pro více informací o účinku a principu fungování terapeutického ultrazvuku pokračujte na Terapeutický ultrazvuk.

Naši partneři