Diastáza je označení pro rozestup přímých břišních svalů v místě vazivového pruhu (linea alba), který se nachází mezi bříšky přímého břišního svalu.
Nejčastěji dochází k rozestupu přímých břišních svalů na úrovni pupku (52%) a nad pupkem (37%). Méně často se diastáza objevuje i pod pupkem (11%).
V těhotenství je diastáza přirozený jev. Vlivem zvyšování nitrobřišního tlaku při růstu plodu se levá a pravá strana přímého břišního svalu postupně rozestoupí. V důsledku soustavného napínání vaziva do stran a působení tlaku na vazivový pruh (linea alba) dochází k rozšíření prostoru mezi přímými břišními svaly – rozestup přímých břišních svalů.
Po porodu by se prostor mezi přímými břišními svaly měl přirozeně stahovat. Pokud je vazivo a břišní svalstvo oslabené, nemusí se tak stát. A je třeba situaci řešit fyzioterapií.
Fyzioterapie je velmi nápomocná při léčbě poporodní diastázy. Navržení tréninku svalů pánevního dna a hlubokých břišních svalů může podpořit redukci rozestupu přímých břišních svalů. Úspěch léčby závisí na míře rozestupu. Pokud je rozestup příliš velký, je možné chirurgické řešení.
Na úvod je prováděno ultrazvukové vyšetření funkce svalů pánevního dna (abdominální přístup) a měření velikosti rozestupu přímých břišních svalů ve 4 liniích. Dále jsou prováděny speciální testy pro vyhodnocení stability břišní stěny, kdy je sledován výskyt „stříšky“ mezi přímými břišními svaly tzv. bulging. Na základě provedeného vyšetření je sestaven trénink.
Vhodný trénink břišních svalů před těhotenstvím
Výběr vyhovujícího spodního prádla poskytujícího podporu
Redukce nadváhy
Prevence vysokého váhového přírůstku během těhotenství
Podpůrný pás v době těhotenství
Tento článek má pouze informativní charakter a nenahrazuje poradu s lékařem.
Nejvhodnější metodu léčby nebo výběr pomůcky doporučí lékař při komplexním vyšetření.